23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Billund Aquakultur på norsk lakseeventyr

Overskuddet er steget markant, ikke mindst på grund af nordmændene.
Annonce

Hos Billund Aquakulturservice, der designer, producerer og installerer opdrætsanlæg til fisk, har stor succes på det norske laksemarked været med til at give vind i sejlene. Virksomhedens seneste regnskab viser et overskud på 6,2 mio. kr. mod 4,4 mio. kr. året forinden, skriver JydskeVestkysten.

Annonce

- Norge er rigtig vigtig for os i øjeblikket, de fylder p.t. omkring 60 procent af omsætningen, og det kan sagtens blive mere. Vi er nået dertil, hvor Norge tager Billund Aquakultur alvorligt. Vi er med, når der kommer store projekter i udbud i Norge, siger Christian Sørensen, bestyrelsesformand og medejer, til avisen.

Annonce

Han oplyser også, at virksomheden satser på at komme ind på det amerikanske marked, og der i det hele taget er udsigt til mere vækst og dermed flere ansatte end de nuværende 103.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|instance-web02