23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Lenze var en tur i fængsel

Lenze har afholdt automationsdag i fængslet i Horsens.

Lenze inviterede til seminar den 28. oktober med demonstration af applikationsløsninger, som kan startes på ganske få minutter.

I Fængslet i Horsens præsenterede Lenze sine nye produkter og løsninger, herunder gear, motorer, drev og controllerbased automation.

Lenze melder om stor interesse for applikationsløsninger, som blev startet på henholdsvis blot 3, 5 og 7 minutter.

Det blev demonstreret af Lenze - og prøvet af kunderne - hvordan et conveyorbånd startes på blot 3 minutter. Et drev blev konfigureret på bare 5 minutter og en robot startet på 7 minutter. Kunden sparer hermed meget tid, som kan bruges på andre opgaver.

Lenze tilbyder et stort, sammenhængende og skalerbart program inden for både automation og transmission: Motion Centric Automation. Produkter og løsninger lige fra styring og visualisering til elektriske drev og elektro-mekanik samt et bredt sortiment af engineering services, software og værktøj.

Seminaret sluttede med en spændende rundvisning i det tidligere statsfængsel.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web03