TRESU udvider igen
TRESU Production har fået vokseværk og udvider endnu en gang sine aktiviteter med anskaffelsen af den nye Mazak FH-10800 til CNC bearbejdning af store emner.
Maskinen blev bestilt sidste sommer og leveret i april måned i år. Installationen finder sted i disse dage, og primo maj regner TRESU Production med, at maskinen er i drift.
Virksomheden har i forvejen en stor maskinpark og kan påtage sig stort set alle opgaver inden for CNC bearbejdning; fræsning, drejning, bukning, flammeskæring og ikke mindst store boreværksopgaver.
- I en verden der konstant forandrer sig, er det nødvendigt at tilpasse sig kundernes behov og krav. Et stigende pres på pris og leveringstid, sætter fokus på fleksibilitet og tilpasningsevne. Og det er netop én af vores kernekompetencer. Vi kan kundetilpasse vores løsninger, så de bliver skræddersyet til de enkelte opgaver. Vores store maskinpark tillader os at lave individuelle løsninger til konkurrencedygtige priser. Vores kontrolafdeling sikrer, at alle emner der forlader fabrikken er produceret i henhold til ISO:9001 og ISO:14001, hvilket sikrer en konstant høj produktkvalitet, siger direktør Søren Maarssø.
Den ambitiøse udvidelse af aktiviteterne er et led i virksomhedens strategi om at tilbyde skræddersyede løsninger, både som leverandør af enkeltkomponenter og i forbindelse med totalprojekter. Netop projektarbejde er et voksende område for virksomheden, som tilbyder komplette løsninger fra projektet startes op i samarbejde med TRESU’s ingeniørstab, over produktion og kontrol til levering og installation af projektet hos kunden.
Kilde: TRESU production