23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Rekordhalvår hos Kapema

Thisted-virksomheden har i første halvår 2015 sat omsætningsrekord - udelukkende på levering af maskiner til den danske metalindustri.
Annonce

Kapema repræsenterer i Danmark en lang række europæiske produkter, og det er primært salget af disse maskiner, der har generet det store salg for Kapema.

For eksempel er der leveret og installeret mere end 20 Baykal-maskiner i første halvår. Og der er yderligere en stribe maskiner på vej hjem fra fabrikken til levering de kommende måneder.

Annonce

Også på serviceydelser og automation er der stor fremgang for Kapema gennem de to selskaber, Robma og JM Maskiner.

Direktør Peter Mortensen fortæller, at der hver uge kommer nye kunder til, både når det drejer sig om servicering af ældre maskiner og ombygning af maskiner med automation og i flere tilfælde påbygning af robotbetjening.

Annonce

Robma har med stor succes opbygget og leveret flere komplette robotceller, specielt hurtigtgående kantpresser kombineret med robotbetjening er implementeret flere steder hos danske kunder.

Annonce

Af firmaets omfattende liste over agenturer kan for eksempel nævnes: Baykal, Gasparini, Meba, PegasGonda, Arboga, Ibarmia, Kingsland, HM.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|