23948sdkhjf

Overskud hos Løgstør Rør

Moderselskabet Løgstør Rør Holding, der står bag Løgstør Rør-selskaberne og LR Plast har sorte tal på bundlinien. Det er første gang i fem år, at koncernen har plus på bundlinien.
For første gang i fem år kan Løgstør Rør Holding præsentere sorte tal på bundlinien. I løbet af de seneste fire år har koncernen tabt mere end 70 millioner kroner, men skuden er vendt, idet koncernen opnåede et plus på godt 11 millioner kroner på baggrund af en omsætning på 780 millioner kroner, fremgår det af Dagbladet Børsen.

Med købet af den franske rørproducent, Alstom Power Flowsystems, er der lagt op til yderligere fremgang. I 2005 forventes koncernen igen at få sorte tal på bundlinien samt en forbedret indtjening.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078