Danfoss overtager britisk varmepumpevirksomhed
Danfoss har indgået aftale om at overtage aktiemajoriteten i Eco Heat Pumps, der med base i Sheffield i England markedsfører varmepumper på det britiske marked.
Eco Heat Pumps er Danfoss’ sjette opkøb inden for varmepumper på mindre end tre år. Målet er at blive blandt Europas absolut førende inden for det vandbaserede segment, dvs. varmepumper, som leverer varmt vand til husholdning og centralvarmesystemer.
- Potentialet er enormt, men konkurrencen er også hård. Vi forventer en årlig markedsvækst i Europa på omkring 30 % i de kommende år. Det er afgørende at vinde fodfæste på nøglemarkederne, mens markedet stadig er ungt, og det er i det lys, at aftalen med Eco Heat Pumps skal ses, siger Nis Storgaard fra Danfoss Heating Division.
Danfoss er i forvejen leverandør af produkter til Eco Heat Pumps, som fremover vil få status som salgsorganisation for Danfoss’ varmepumper i Storbritannien.
- Det britiske marked for varmepumper er stadig ungt og relativt lille, men vi forventer, at vi også her vil opleve en markant vækst i efterspørgslen i de kommende år. Med aftalen med Eco Heat Pumps styrker vi mulighederne for at indtage en førerposition på markedet og få del i den kommende vækst, siger Nis Storgaard.
Eco Heat Pumps’ hidtidige ejer Phil Moore fortsætter som leder af virksomheden.
- Vi er glade for, at Danfoss har ønsket at gå ind som ejere af vores forretning. Vi er vokset hurtigt i de senere år, og med Danfoss i ryggen er vi klar til at øge aktiviteterne yderligere, siger Phil Moore.
Kilde: Danfoss - http://www.danfoss.com