23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Grundfos klar til afskedigelser, hvis vækstmålene ikke holder

Hos Grundfos har man et overordnet mål om en omsætning på 20 mia. kr. i 2009, men oplever man vigende vækst, er man klar til nedskæringer i koncernen.
Annonce

Ifølge

mandagens Grundfos-regnskab

går alt som planlagt i henhold til koncernens vækstplan, der skal bringe omsætningen op på 20 mia. kr. i 2009, men på direktionsgangen i Bjerringbro er man meget opmærksom på de farer, der lurer ude i fremtiden, og udvikler væksten sig ikke som planlagt, er man klar til nedskæringer. Det skriver Børsen.

Annonce

- Vi ser mange risikofaktorer lure ude i horisonten. Så hvis vi ikke præsterer den forventede vækst i år, er vi måske mere end nogensinde før i beredskab og klar til at gribe ind omgående med en tilpasning af omkostningerne. Jeg vil ikke afvise afskedigelser. Det vil være useriøst. Men i dag tyder intet på, at det bliver aktuelt, forklarer koncernchef Carsten Bjerg til Børsen.

Annonce

Omsætningen i 2007 endte på 16,8 mia. kr., og i 2008 forventer Carsten Bjerg, at den får endnu et nøk opad mod de 20 mia. kr. I alt regner man med en vækst i omsætningen på 7-8 % i 2008, og koncernchefen er overbevist om, at man når målet på de 20 mia. kr. i 2009.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|