23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Rambøll satser på norsk offshore-marked

Med opkøbet af en offshore-virksomhed og samarbejde med et værft er Rambøll godt i gang med at opruste i Norge.

I går indgik Rambøll Olie & Gas en bindende aftale om opkøb af den norske offshore-virksomhed Weight & Sea, og i sidste uge blev der indgået en samarbejdsaftale med det norske værft Bergen Group Rosenberg. Begge er skridt, som Rambøll Olie & Gas’ direktør, John Sørensen, tror på kan føre til store ordrer i det norske. Det skriver Jydske Vestkysten.

- Opkøbet af Weight & Sea, der beskæftiger 16 ingeniører, vil styrke Rambøll Olie & Gas' position betydeligt på det lukrative norske offshore marked, udtaler John Sørensen til JydskeVestkysten.

Weight & Sea har blandt andet specialiseret sig i såkaldte tidligfase studier – et område, der også er et af Rambølls specialer.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125