Allerede i år ventes det, at Sauer-Danfoss kan lægge 1 mia. kr. oven i sidste år omsætning på 11 mia. kr., men står det til Jørgen Mads Clausen, skal det gå endnu hurtigere i fremtiden. Det begrunder han blandt andet med, at flere af virksomheden storkunder, som John Deere og Catarpilar, spår stor vækst i de kommende år, og det ventes Sauer-Danfoss at profitere af. Det skriver Berlingske Business.
Annonce- Verden over bliver der bygget motorveje som aldrig før, og der bliver bygget hele millionbyer, fx i Kina. Byggefirmaerne og entreprenørerne skal bruge hydraulik til deres entreprenørmaskiner, forklarer Jørgen Mads Clausen til Berlingske Business.
AnnonceI samme ombæring afslører han, at det også kan komme på tale med et stort opkøb i fremtiden, men han understreger dog, at der ikke er noget på vej. Af samme grund ønsker Danfoss-bossen heller ikke at afnotere selskabet fra børsen i New York, fordi tilstedeværelsen på børsen kan bruges til at rejse kapital.
Annoncei Sauer-Danfoss og ejer nu aktiemajoriteten i selskabet.
Annonce Annonce
