23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

USA kan hæmme Vestas’ vækstmål

Slagsmålet om en forlængelse af en særlig skatteordning for vindmøller i USA trækker ud.

Hvis den såkaldte PTC-ordning ikke bliver forlænget i USA, er de fleste analytikere enige om, at det vil betyde en stor tilbagegang i salget af vindmøller på det amerikanske marked. For danske Vestas er USA det største enkeltmarked, og amerikanernes lyst til at investere i nye møller ligger derfor den danske virksomhed stærkt på sinde. Det skriver EPN.

Senioranalytiker i Sydbank, Jacob Pedersen, vurderer, at forlængelsen af den amerikanske skatteaftale er den største enkeltstående risiko for Vestas-aktien lige for tiden.

Sidst der var tvivl om en forlængelse af aftalen, resulterede det næsten i et totalt stop for salget af vindmøller, idet efterspørgslen raslede ned med 70-80 %. Så galt ventes det ikke at gå denne gang, da flere stater har indgået bindende aftaler for opstilling af vindenergi, men der vil trods alt blive tale om et fald i salget, der kan mærkes.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.184|instance-web01