23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DanCad Engineering A/S udvider

Niels Pinholt og Christian Bork Hedeager er blevet ansat som konsulenter hos DanCad Engineering A/S.

DanCad Engineering A/S udvider i disse dage med to konsulenter, Niels Pinholt og Christian Bork Hedeager.

- Vi er overbeviste om, at to konsulenter med så vægtige kompetencer vil tilføre stor værdi til vores arbejde i DanCad. Det betyder, at vi vil opnå spændende og holdbare resultater for vores kunder, som er blandt nogle af de bedste industrivirksomheder i Danmark, siger direktør Michael Funder i forbindelse med udvidelsen.

Niels Pinholt har 30 års praktisk erfaring fra plast- og medico-branchen. Han er plastværktøjsmager fra Danfoss A/S og har senere uddannet sig til maskiningeniør med speciale i værktøjskonstruktion, sprøjtestøbning og plastproduktion. Han kommer fra en stilling hos SP Moulding, hvor han har arbejdet som project manager med ansvar for formindkøb. Tidligere ansættelser tæller blandt andet Polimoon Medical Packaging A/S, Grundfos A/S og Danfoss A/S.

Christian B. Hedeager har mere end 20 års erfaring med produktudvikling og produktionsteknik. Han er uddannet produktionsingeniør fra Københavns Teknikum og maskinarbejder fra Sennerskov Presser A/S. Ansættelser hos Unomedical A/S, Coloplast A/S og Ambu International A/S har givet Christian B. Hedeager stor indsigt i og forståelse for forretnings- og kundemæssige aspekter. I medico-industrien har han beskæftiget sig med konstruktion og indkøring af procesanlæg, procesoptimering, kvalitetssikring samt produktoptimering og -udvikling. Christian B. Hedeager har desuden arbejdet som projektleder i 10 år og har international erfaring blandt andet fra udstationering i Indien.

DanCad Engineering A/S blev etableret i 1996 og leverer konsulentydelser, specialkompetencer og ekstra kapacitet inden for produktudvikling, industriel design og mekanisk konstruktion. Det er en gazellevirksomhed, der i efteråret var blandt seks danske virksomheder, der præsenterede dansk industrielt design i Shanghai.

Kilde: DanCad Engineering

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11