23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Uni-chains mangedobler overskuddet

Driften er blevet forbedret væsentligt hos Vejle-virksomheden Uni-chains, og i de kommende år forventer ledelse tocifrede vækstrater.

For nylig kunne Uni-chains offentliggøre et fremragende regnskab. Omsætningen steg fra 292,6 mio. kr. til 327,5 mio. kr., og resultatet før skat steg markant fra 1,4 mio. kr. i 2005/2006 til 24,2 mio. kr. i 2006/2007. Det skriver Børsen.

- Vi har været igennem en økonomisk vanskelig periode. Vi har nærmest gennemført en turn-around og kommet af med de it-problemer, vi har haft, udtaler Lars Bugge, administrerende direktør, til Børsen.

Også i indeværende regnskabsår regner han med tocifrede vækstrater, selv om virksomheden for øjeblikket taber penge på den svage dollarkurs.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|