23948sdkhjf

EU-støtte til søfarten

Danmarks Rederiforening frygter, at en blåstempling af EU’s støtteprogram til søfarten vil skabe unfair konkurrence.
EU’s transportministre forventes at blåstemple en udvidet støtteplan for søfarten i dag på deres møde i Luxembourg. Beløbet i støtteprogrammet udgør 5 milliarder kroner.

Støtteprogrammet har til formål at yde støtte til primært korte ruter for at aflaste overbelastede motorveje og skåne miljøet. Men ifølge Danmarks Rederiforening, vil det nye støtteprogram ramme de danske rederier hårdt, fremgår det af Dagbladet Børsen.

- Det vil ramme rentabiliteten på nogle af vores medlemmers ruter. Det er tilsyneladende det store, politiske dyr i åbenbaringen, som vi er noget bekymrede over, fordi det vil fremme ineffektiviteten, og vores transport bliver dårligere, siger underdirektør Jan Fritz Hansen, Danmarks Rederiforening, til Dagbladet Børsen.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.079