23948sdkhjf

Udsigt til overskud hos Funki

ACO Funki, der fra sin base i Herning producerer staldinventar, forventer sorte tal på bundlinien i år. I fjor blev det til et minus på 12,4 millioner kroner før skat, men i år er der forventninger om et lille plus på bundlinien.
Et usikkerhedsmoment for at nå de sorte tal på bundlinien er, at ACO Funki afventer de danske amters godkendelse af byggeprojekter på svinefarme.

- Regnskabsåret 2004, der kun omfatter otte måneder, var meget præget af engangsomkostninger til sammenlægning og restrukturering. Men alt er på plads nu, så der kommer ikke flere omkostninger på den konto. Synergierne begynder at slå i gennem her i 2005, hvor vi forventer et klart bedre salg, siger Finn Madsen til Dagbladet Børsen.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063