23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Gerhardt International trækker produktionen hjem

Gerhardt International, der har base i Kastrup, har trukket produktionen hjem. Fra at have haft produktion i seks lande, har virksomheden nu produktion i Danmark og i England.

Gerhardt International, der laver roterende skæreværktøj, var truet af konkurs, hvorfor ledelsen i efteråret 2003 var nødsaget til at foretage nogle gennemgribende ændringer. Dette resulterede i, at produktionen blev trukket hjem til Danmark.

Resultatet fremgår tydeligt af medarbejderstaben, hvor der de sidste tre måneder er ansat 40 nye medarbejdere. Derudover forventer virksomhedens direktør Klaus Damberg, at der skal ansættes yderligere 20 personer i år.

- Nu står jeg pludselig i en situation, hvor jeg har svært ved at skaffe kvalificeret arbejdskraft. Men de maskinarbejdere, jeg får inden for døren, er virkelig gode. Folk bliver her i mange år og er med til at videreføre viden til de nye medarbejdere, siger Klaus Damberg til Berlingske Tidende.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094