23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Hyppigt jobskifte gavner Danfoss

Termostatkoncernen Danfoss, der har hovedsæde i Nordborg på Als, nyder godt af, at medarbejderne hyppigt skifter job. Det optimale er et jobskifte hvert femte år.

Den største udfordring for Danfoss er, ifølge Jørgen Mads Clausen, globaliseringen. For at imødekomme globaliseringens udfordringer kræver Danfoss-chefen, at medarbejderne hyppigt skifter job.

Således skal Danfoss-medarbejderne helst skifte job hvert femte år for at bevare friskheden og evnen til at lære nyt, fremgår det af Berlingske Tidende.

- Det er ikke sikkert, at det job, man har i dag, findes om fem år. Derfor skal alle vore ansatte på alle niveauer hvert femte år overveje at skifte job. Det er den eneste måde, vi kan modvirke globaliseringen på, mener Jørgen Mads Clausen, ifølge Berlingske Tidende.

Koncernen arbejder aktivt med at forberede medarbejderne til hyppige jobskift. Dette sker som et led i de årlige medarbejdersamtaler.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094