23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Suzlon vil i top 3

Med en ny dansk direktør i spidsen for datterselskabet Repower er Vestas-konkurrenten Suzlon klar til at imødekomme fremtidens vækstambitioner.

Det er ingen hemmelighed, at indiske Suzlon har store ambitioner på vindmøllemarkedet. Det er virksomhedens erklærede mål, at man vil være blandt verdens tre største producenter, og her er udviklingen i Repower central. Det skriver RB-Børsen ifølge EPN.

- Der er ingen hemmelighed, at Suzlon går efter at blive blandt de tre største i verden. Købet af Repower giver både en god platform på det teknologiske område samt en god platform i Europa til at opfylde de mål, udtaler Repowers nye topchef Per Hornung Pedersen til RB-Børsen.

Han ser det som altafgørende, at Repower, der har kostet inderne 10 mia. kr., bliver integreret i moderselskabet og regner med, at den proces vil tage et par år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188