Selv om norske Aker Kværner tidligere på ugen kunne præsentere et fremragende regnskab, så hviler ledelsen ikke på laurbærrene. Der skal endnu mere gang i forretningen, og det skal, ifølge DN.no, ske gennem opkøb.
Tidligere har koncernchef Martinus Brandal annonceret, at man kigger efter egnede selskaber til opkøb i størrelsesordenen 100-500 mio. norske kr., men med det nylige kvartalsregnskab i ryggen får piben en anden lyd.
- Vi vurderer potentielle opkøb, der er betragteligt større end det. Vi ser på opkøb inden for teknologi og kapacitet, i tillæg ser vi på nye produktlinjer, siger Martinus Brandal til DN.no.
Han afslører, at opkøbene kommer til at ske inden for forretningsområderne Subsea samt Products & Technology.
