Fleksibilitet er nøglen for Grundfos
Pumpekoncernen Grundfos, der har base i Bjerringbro, nyder godt at de ansattes fleksibilitet. Kontraktaftaler og fleksaftaler skaber fleksibilitet for virksomheden.
Med fleksibilitet i medarbejderstaben, kan pumpekoncernen justere antallet af medarbejdere i takt med ordre indgangen ved hjælp af tidsbegrænsede ansættelsesforhold.
- Vi havde en overraskende stor ordreindgang i første halvår. Men i løbet af efteråret kom vi i den modsatte situation, at flere af vore fabrikker fik alt for lidt at lave. Men i kraft af fleksibilitet har vi undgået masseafskedigelser. Vi har både udvidet vore fleksaftaler, som er bedre udnyttet end året før, og brugen af kontraktansatte, siger Lars Aagaard, adm. direktør, til Dagbladet Børsen.
I dag beskæftiger pumpekoncernen 3.800 medarbejdere på de tre danske fabrikker i Bjerringbro, Aalestrup og Langå.