23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Brand på Esbjerg Havn raserer vindmøller

En brand raserede mandag naceller til en værdi af flere millioner kr. i lastrummet på et skib i Esbjerg Havn.

Seks timer tog det brandfolkene at slukke branden i lastrummet på skibet i Esbjerg Havn, og endnu er det ikke lykkedes at gøre skaderne op. Mindst én nacelle til en værdi af 10 mio. kr. er totalskadet, mens andre har fået skader i mindre grad. Det skriver Ingeniøren.

- Ilden er formentlig startet i forbindelse med noget svejsearbejde på dækkets luger, men vi er stadig i gang med at undersøge sagen, forklarer Peter Jessen fra kriminalpolitiet i Esbjerg til Ingeniøren.

Hos Vestas, der var afsender af vindmøllerne, betegner man fejlen som tåbelig og irriterende, men vil i øvrigt ikke oplyse, præcist hvor mange millioner der er gået op i røg.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web03