Ifølge Børsen er Kasakhstan et af de mest lovende lande for øjeblikket, og det har fået en gruppe danske virksomheder, med FLSmidth i spidsen, til at gennemføre et eksportfremstød i landet. Det var Dansk Eksportforenings Mining and Quarry-gruppe, der gennemførte fremstødet, hvor også Fractum, Danfoss, Svendborg Brakes og ICT Logistics var med.
- Minesektoren i Kasakhstan er p.t. præget af gammel østeuropæisk og russisk teknologi. Derfor skal de ud og have moderne vesteuropæisk teknologi, udtaler Bo Arup, Business Development Manager hos FLSmidth Minerals til Børsen.
For tiden udvindes mere end 60 forskellige mineraler i Kasakhstan, og landet er i færd med at vende sig bort fra Rusland for i stedet at søge vestlige samarbejdspartnere.