23948sdkhjf

Gazellepris til Formkon

For første gang har den jyske udviklingsvirksomhed Formkon modtaget den eftertragtede gazelle-pris.
Formkon ApS er kommet i eksklusivt selskab. Skive-virksomheden modtog sammen med 2063 andre virksomheder Børsens gazellepris , og et af kravene for at komme med på listen er, at virksomheden mindst skal have fordoblet omsætningen eller bruttoresultatet på fire år.

- Dagbladet Børsen har hvert år siden 1995 kåret erhvervslivets absolutte hurtigløbere – de såkaldte gazeller, og vi har altid fulgt interesseret med i, hvem der nu kom med på listen, og om der var nogle af vores kunder med. Vi er meget stolte over, at vores navn nu figurerer – og endda er blandt den bedste tredjedel af gazellerne, forklarer direktør Lars Høy.

- I 2004 indledte vi en ny æra for Formkon. Vi ændrede strategi og blev mere fokuserede på vores kernekompetencer – og det har foreløbig betydet, at vi er blevet en væsentlig bedre forretning. Derfor har vi – som supplement til vores netværk af danske tryk- og sprøjtestøbere - etableret en afdeling i Kina, der er bindeled til en række af de dygtigste og hurtigste kinesiske underleverandører. Med det koncept – teknisk viden i Danmark og fremstillingskompetencer i Kina - kan vores kunder outsource deres opgaver sammen med os, uden at give køb på sikkerheden og dansk knowhow. Det er outsourcing med sikkerhedsnet, og det har virkelig hittet hos kunderne, siger Lars Høy.

Nu også serieproduktion
- Som noget nyt tilbyder vi nu også at formidle kontakt til vores netværk af serieproducerende virksomheder. Dvs., at vores kunder nu både kan få fremstillet forme og dernæst få sprøjtestøbt eller trykstøbt emnerne til de billige kinesiske priser med Formkon i baghånden som sikkerhedsnet, videns- og kulturformidler. Vi har vores egne danske og kinesiske ingeniører ansat, og det betyder, at vi kan sikre mod kommunikationsproblemer og hjælpe med udvælgelsen af de rigtige samarbejdspartnere osv. Dermed undgår de danske virksomheder mange dyre og ærgerlige fejl, siger Lars Høy. Han understreger, at det også har medvirket til succesen, at Formkon i høj grad satser på at stå som kundernes totalleverandør.

- Vi tager os af alt det besvær, kunderne plejer at have med at koordinere design, produktudvikling, fremstilling af prototyper, produktionsudstyr og indkøring af forme. Vi er ikke et tungt og fordyrende led, for vi er ude af billedet igen, når alting fungerer. Og hvis der senere opstår behov for nye projekter, kan vi bare hentes ind igen. Kunder, der selv plejer at tage sig af alt dette, bliver enormt lettede over at slippe ansvaret til os, slutter Lars Høy.

Kilde: Formkon - http://www.formkon.dk

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.11