23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Lidt lavere overskud hos SKAKO

Øgede udgifter til markedsføring barberer næsten 1,5 mio. kr. af overskuddet hos SKAKO Industries i første halvår. Samtidig har virksomheden oplevet stigninger i omsætning og bruttoresultat.

I alt havde SKAKO Industries en omsætning på 312,2 mio. kr., og dermed var der tale om en stigning på 10 % i forhold til første halvår 2006. Bruttoresultatet steg med ca. 4 mio. kr. til 62,3 mio. kr.

- Koncernens primære driftsresultat i 1. halvår 2007 udgør et overskud på 16,7 mio. kr. mod 18,1 mio. kr. i samme periode af 2006. Reduktionen af det primære driftsresultat, på trods af det bedre bruttoresultat, skyldes hovedsageligt en forøgelse af markedsføringsomkostninger, herunder til udstillinger, på næsten 4 mio. kr. Hertil kommer, at der i 1. halvår 2006 blev indtægtsført en avance på 2,4 mio. kr. fra salg af ejendom, skriver virksomheden i halvårsrapporten.

På den baggrund har koncernen valgt at fastholde forventningerne om en årsomsætning på 600 mio. kr. og et resultat før skat på ca. 40 mio. kr.

Kilde: Københavns Fondsbørs

BREAKING
{{ article.headline }}
0.144