Ribe Maskinfabrik vokser via outsourcing
Ribe Maskinfabrik har gode erfaringer med outsourcing. Outsourcing har været nøglen til vækst i den familieejede virksomhed.
Outsourcing har givet vækst hos Ribe Maskinfabrik. På få år har outsourcing sat gang i en forrygende vækst på 20 procent om året på både bundlinje og omsætning, skriver Dagbladet Børsen.
- Vi havde store problemer. Vi tabte penge og måtte indse, at der skulle ske noget drastisk. For 13 år siden satte vi gang i en outsourcingsproces. På det tidspunkt slog frihandlen med Østeuropa for alvor igennem, og det var især Polen, vi blev presset voldsomt af, siger adm. direktør Ole Jørgensen til Dagbladet Børsen.
I 1992 fik Ribe Maskinfabrik, der er underleverandør i stålindustrien, sin første produktion i Polen.
I 2002 blev det afgørende skridt i outsourcingsstrategien taget, da datterselskabet Rimadan AS blev oprettet udelukkende for at finde ud af, hvor i verden det bedst kan betale sig at producere de enkelte komponenter til virksomhedens produkter, fremgår det af Dagbladet Børsen.
Det nyeste skud på outsourcing-stammen er Kina, hvor Ribe Maskinfabrik har stiftet RM Group Ningbo Co. Ltd.