23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Eksport-kunder giver fornuftig ordrebog

Det er især C & H System A/S' mange projekter for Tetra Pak i udlandet, der skaber en fornuftig og vedholdende ordrebeholdning hos P.K. Jeppesen & Søn A/S i Næstved. Danske eksportvirksomheders aktuelle succes smitter af på underleverandørerne herhjemme.
Annonce

I familievirksomheden P.K. Jeppesen & Søn A/S arbejdes der på livet løs med fremstilling af stativer og bearbejdede dele samt delkomponenter til C & H Systems omfangsrige automationsanlæg, der eksporteres til det meste af verden.

- Vi har gang i hjulene. Især i 2011 kunne vi mærke en betydelig bedring oven på finanskrisen. Værktøjsmaskiner, der stod stille, er taget i brug igen, fortæller direktør Poul K. Jeppesen, P.K. Jeppesen & Søn A/S Maskinfabrik til Jern og Maskinindustrien.

Annonce
Stativer og mekanik

Han ser det som positivt, at USA tilsyneladende er i vækst, hvilket vil kunne smitte af på automationsvirksomheder som C & H System A/S og deres kunder, der opererer globalt.

Det er ikke mindst Tetra Pak, der dels opfører nye fabrikker og dels udbygger eksisterende anlæg.

C & H System har på det seneste leveret en automationsløsning til en facilitet i Limburg, Tyskland, hvor Tetra Pak udbygger et eksisterende anlæg.

Annonce

Her kommer underleverandøren P.K. Jeppesen & Søn ind i billedet med fremstilling af ståldelene til maskinerne, herunder rammer og stativer, men også mekaniske komponenter.

Ved redaktionens besøg var to mand ude at montere hos C & H System, der aktuelt også har projekter i Asien. C & H System A/S og P.K. Jeppesen & Søn A/S har et vist slægtskab, idet Poul K. Jeppesen ejer 51 procent af aktierne i C & H System.

Annonce
Fakta om P.K. Jeppesen & Søn A/S

En omfattende maskinpark er en del af opskriften på Næstved-firmaets lange historie.

Firmaet har adskillige CNC-styrede maskiner til spåntagning, herunder flere drejebænke (Mazak og VDF), fræsemaskiner (Mazak) og også en omfangsrig Soraluce bedfræser.

Men virksomheden disponerer eksempelvis også over slagsakse og kantpresser samt en valse til fremstilling af rør.

Annonce

Det betyder, at man både kan håndtere pladebearbejdning og spåntagning som totalleverandør på disse områder.

Samtidig er der opbygget rig erfaring med udvikling og fremstilling af specialmaskiner, inklusive el-arbejde og styringer med tilhørende CE-mærkning.

P.K. Jeppesen & Søn A/S i Næstved er oprindelig grundlagt i 1888 i Hurup i Thy og var en af de første, der fremstillede vindmøller til landbruget.

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web01