23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Vindindustrien vil udvide aktiviteterne

Den danske vindmølleindustri har de kommende tre år planer om at udvide inden for både produktions-, service- og udviklingsaktiviteter. Det viser ny undersøgelse foretaget af Aarhus Universitet.

Næsten halvdelen af virksomhederne har planer om at udvide deres produktionsaktiviteter i Danmark, og inden for service- og udviklingsaktiviteter er der tale om mere end 60 pct.

35% har planer om at udvide produktionen i både ind- og udland mens 54,4% har planer om at udvide deres serviceaktiviteter både i Danmark og på det globale marked.

Det er resultatet af de foreløbige konklusioner en ny undersøgelse af vindmølleindustrien fra Aarhus Universitet. Den endelige rapport ventes færdig omkring den 1. april.

- Tallene viser, at den danske vindmølleindustri er stærk på trods af den globale finansielle krise, siger Vindmølleindustriens administrerende direktør, Jan Hylleberg om undersøgelsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.105|