23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Lego sætter fyringer i bero

Legetøjsproducenten Lego har så store problemer med outsourcing af produktionen fra Billund, at man nu har sat alle fyringer i bero resten af året.

Ifølge Børsen er det problemer med at skaffe tilstrækkeligt med arbejdskraft i de nye produktionsanlæg i Kladno, Tjekkiet, der har ført til stop af alle fyringer.

- Fyringerne er nu endelig sat i bero i resten af 2007. Der vil ikke ske yderligere afskedigelser i pakkerierne – bortset fra eventuelle konkrete personsager, der måtte dukke op, udtaler Benny Pedersen, næstformand i tillidsmandsgruppen til Børsen.

Efter planen skal staben i Billund reduceres fra 1.200 til 300, og det er endnu uvist, om den nye udvikling i sidste ende vil betyde færre fyringer.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078