23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Erhvervsgigant med kunstnerisk tæft

Det handler om mere end bare billeder på væggen i Kulturforum Würth i Kolding. Kunsten er med til at binde kunder og virksomhedens ansatte sammen på en levende måde.
Annonce

Det er en helt utraditionelt mixture af kunstneriske streger, farverige lærreder og spritnyt arbejdstøj og værktøj, der møder en ved ankomsten til Würth i Kolding.

Her har den internationale forhandler af værktøj, tilbehør og beklædning til både autobranche og fremstillingsindustri i snart 10 år budt alle interesserede indenfor i Kulturforum Würth, der byder på løbende kunstudstillinger.

Annonce

De udstillede værker er i overvejende grad hentet i det skattekammeret af kunst ved navn ‘Sammlung Wurth", som Würths tyske ejer Reinhold Würth grundlagde i 1960’erne. Samlingen indeholder kunstværker fra det 20. og det 21. århundrede og omfatter i dag cirka 16.000 værker.

Annonce

Læs hele artiklen i den seneste trykte udgave af Jern og Maskinindustrien. Er du ikke allerede abonnent, kan du købe et abonnement ved at klikke her:

Annonce
http://www.jernindustri.dk/nyhedsbrev/Ab...

- vælg abonnement og udfyld derefter felterne i bunden af siden.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|