Jan Strauss fra Strauss & Partnere i Holstebro er dansk repræsentant for Hannover Messen, der er verdens største industrimesse. Han er meget glad for at kunne komme med netop det tilbud her i Danmark, hvor de fleste virksomheder falder ind under den nævnte målgruppe, og derfor imødeser han en vækst i antallet af danske udstillere.
Dette tilbud blev givet på Hannover Messens danske pressemøde, som blev afholdt i København i går torsdag.
I et samarbejde mellem Dansk Industri og Den kongelige danske Ambassade i Berlin bliver der i år en 400m2 stor dansk fællesstand på Hannover Messen.
I følge senior advisor Christian Eskelund-Hansen fra Dansk Industri, som også talte på pressemødet, har det været en ubetinget succes, og hele standen er allerede reserveret til 19 danske udstillere.
Muligheder på messenHer i Danmark er vi så heldige, at messen holdes næsten i vores egen baghave, så vi kan nå den i bil på ca. tre timer fra grænsen i Padborg eller fra færgelejet i Puttgarten.
Messen har stor betydning for de danske virksomheder, der udstiller for at få mere gang i eksporten og måske specielt satser på at få en bid af kagen ved at samarbejde med den efterhånden stabilt voksende tyske industri.
For de mange danske gæster, der normalt besøger messen, som i år har mottoet "Integrated Industry", er der masser af muligheder for at se de nyeste innovative produkter og løsninger før konkurrenterne.
Teknologiområdet "den digitale fabrik" er nu blevet så omfattende, at det har fået et selvstændigt udstillingsafsnit på messen.
Igen i år er der reserveret en hal til teknologiske løsninger med overskriften City of the Future til den stærkt voksende urbanisering. Her bydes på kommunikation, infrastruktur, forsyning, security og meget mere.
I år vil messen, der afholdes fra 8. 12. april, have omkring 6.000 udstillere og samtlige haller på messearealet er i brug.