23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Montagehandsker i nyt design

ProFlex handsken er den eneste handske som yder beskyttelse af knoer og håndryg, mens LightFlex handsken er ca. 50 % tyndere end tidligere og giver dermed ekstra høj fingerføling, fortæller Würth.

Den patenterede ProFlex montagehandske er nitrildyppet og belagt med latexskum, der beskytter udsatte steder, og samtidig er handsken så fleksibel, at fingerfølingen, smidigheden og gribeevnen bevares, meddeler Würth. ProFlex er åndbar og olieresistent.

LightFlex er 50 % tyndere end tidligere montagehandsker. På den måde opnås ekstra høj smidighed og føling med detaljer uden at gå på kompromis med beskyttelsen, lyder det fra virksomheden. Smartphones og touch screens kan betjenes med LightFlex på. Handsken er udført i nitril og polyesterstrik, for at sikre åndbarhed, komfort og høj gribeevne.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web04