25 års jubilæum og 50 års fødselsdag
Göran Hedbys, Vice President & Segment Manager for Process Food Technology, fejrer sit 25 års jubilæum hos Alfa Laval Copenhagen A/S d. 5. juni og sin 50 års fødselsdag d. 27 juni.
Det første projekt i Alfa Lavals regi var at bygge en designsoftware til varmevekslere og præfabrikerede systemer - en tidlig version af den nuværende CAS- distributionssoftware.
Under sin ansættelse har han boet i Prag mens han var administrerende direktør for Alfa Laval Tjekkoslovakiet fra 1999 til 2001, og derefter boede han i Milano, mens han var administrerende direktør for Alfa Laval Adriatic i perioden 2008-2012. Ind imellem disse perioder arbejdede Göran Hedbys som Segment Manager for OEM samt HVAC og Frys & Køl segmenterne i Lund i Sverige.
Göran Hedbys er meget interesseret i historie, og har en særlig interesse i 30-års krigen. Han har desuden en forkærlighed for veteranbiler, og har været den stolte ejer af en MGB - 67.
I sin fritid er Göran et aktivt medlem i svømmeklubben Malmø Kappsimmningsklubb, og han har spillet rugby på både nationalt og internationalt niveau.
Han konkurrerer stadig i swimming masters world, hvor han deltog i verdensmesterskabet i både Göteborg 2010 og Italien 2012.
Han har spillet rugby med Lugi i Lund, hvor han var fullback nr. 15
Han er stor fodboldfan og hepper på sine to favorit hold: Milan og klubben tæt på hjertet - Malmö FF
Han kører regelmæssigt på rulleskøjter i Malmö ved havet nær Ribersborg.