Fælles for de eksportrådgivere, der er hentet hjem er, at de alle har et indgående kendskab til maskin- og metalindustrien på de enkelte markeder. På baggrund af den danske virksomheds eksportstrategi kan de finde frem til lige netop de kundeemner, som virksomhederne ønsker at komme i dialog med.
"Det er unikt, at en udstillingsarrangør vælger at hente vores eksportrådgivere hjem til et arrangement over tre dage. Det har vi ikke tidligere set inden for maskinbranchen eller underleverandørsektoren," siger Stig Fugl Lund, der er teamleder i Eksportrådet.
Virksomheder, der ønsker at undersøge eksportmulighederne på et af de fem udvalgte markeder, kan møde op på udstillingen og få en uforpligtende snak med eksportrådgiverne, eller de kan vælge at booke et møde, og dermed sikre sig, at rådgiveren på forhånd har sat sig ind i virksomhedens situation. Reserveringen af mødetidspunkter kan ske på udstillingens hjemmeside.
Det er gratis for de besøgende på VTM2014 at anvende eksportrådgiverne.