To nye certificeringer til L-tek
Den midtjyske virksomhed har gennem flere år været ISO 9001-certificeret, og nu er topstandarden DS/EN ISO 1090-1 samt svejsestandarden for stål og aluminium DS/EN ISO 3834-2 kommet til.
"De nye certificeringer er en naturlig følge af øgede krav fra flere af vore kunder, men de åbner også for at vi kan ekspandere på yderligere markedsandele, blandt andet indenfor byggeområdet og offshoresektoren", siger Harly Jensen.
Certificeringen betyder at 20-30 af L-teks svejsere løbende skal bestå en prøve, der kvalificerer dem til at leve op til ISO-standarderne. Herudover er der hvert halve år en intern svejseprøve. Flere af svejserne vil være specialiseret indenfor det samme område.
"Vi har sikret os, at vi har dubletter på de forskellige processer. Ellers er vi alt for sårbare, hvis en medarbejder skulle gå hen og blive syg", siger Harly Jensen.