Kemppi: Tilfredsstillende årsomsætning
Den finske leverandør af løsninger til lysbuesvejsning, Kemppi OY, havde i 2013 en omsætning på 111,2 millioner euro og resultatet før skat og finansielle poster (EBIT) nåede 13,8 millioner euro. Samtidig fortsatte antallet af ansatte uden for Finland med at vokse.
I Finland er antallet af timelønnede reduceret mens antallet af funktionærer er øget. Til trods for den usikre økonomiske situation, forventes det at både omsætning og markedsandel vokser i løbet af 2014, især på de ikke-europæiske markeder.
Selskabet vil fortsat investere i forskning og udvikling af udstyrsteknologi, software og serviceydelser for at kunne tilbyde svejseindustrien endnu mere omfattende løsninger, fortæller Kemppi, og løbet af dette år vil flere nye maskiner blive lanceret, samt en helt ny softwareløsning til svejseproduktions management.