23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

SMVere mangler personalepolitik

Mange af landets små og mellemstore virksomheder mangler en personalepolitik. Dette kan få en betydning i negativ forstand for såvel virksomhed som medarbejdere, når globaliserings udfordringer skal matches.

Flere af landets små og mellemstore virksomheder har ikke etableret en personalepolitik, hvilket ifølge lektor Steen E. Navrbjerg fra Københavns Universitets Forskningscenter for Arbejdsmarkeds- og Organisationsstudier (FAOS) kan give problemer i forbindelse med globaliseringen.

- En personalepolitik kan forberede virksomheden og medarbejderne til at forholde sig mere offensivt til de mange afskedigelser, vi ser for tiden. Derfor er det et problem, at mange små og mellemstore virksomheder ikke har en personalepolitik, siger Steen E. Navrbjerg til JydskeVestkysten.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063