Tidligere på ugen rundede olieprisen 70 dollars pr. tønde, og skal man tro eksperten fra Nordea, så er det småpenge i forhold til, hvordan prisen kan udvikle sig i fremtiden. Forudsigelserne kommer, selv om de fleste analytikere spår et fald i priserne. Det skriver dn.no.
- Der er ikke nogen facitliste for fremtidens marked, siger Steinar Juel fra Nordea, og understreger, at den øgede økonomiske vækst i verden vil sætte olieprisen under pres, og at prisen allerede om et par år kan runde 100 dollars pr. tønde.
Han bakkes op af økonom i Nordea, Trond Omdal, der blandt andet begrunder forudsigelserne med de mange uroligheder i Mellemøsten. Trond Omdal ser dog en pris på 100 dollars lidt længere ude i fremtiden end kollegaen.