23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fald i industriens forventninger

Den meget positive stemning fra november er vendt til behersket tro på vækst i produktionen og fald i beskæftigelsen.

Industriens forventninger til de næste tre måneder er faldet med 5 procentpoint, nemlig fra 7 i november til 2 i december, når der korrigeres for sæsonudsving. Det viser den sammensatte konjunkturindikator for industrien fra Danmarks Statistik.

Den usædvanligt store stigning i forventningerne ved sidste måneds opgørelse er dermed brudt.

Kilde: Danmarks StatistikIndustrien forventer i perioden december til februar stigende produktion, faldende beskæftigelse og uændrede salgspriser i forhold til perioden september til november.

Produktionen ventes at stige i virksomheder, der repræsenterer 18 pct. af beskæftigelsen i industrien, mens 14 pct. venter en faldende produktion.

Der er overvejende positive forventninger til produktionen. Forventningerne til be-skæftigelse er negative i alle industriens fire hovedsektorer. Forventningerne til salgs-priserne er positive i investeringsgodeindustrien og fremstilling af varige forbrugsgoder og negative i mellemproduktindustrien og fremstilling af ikke-varige forbrugsgoder.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093