23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mærsk sender arabisk ordre til ABB

Svenske ABB har fået en ordre til en værdi af 26 mio. dollars for leverancer til to olieplaforme, som er under konstruktion af Mærsk Oil Quatar.

Ifølge Evertiq.se skal ABB levere systemer til elektricitet, telekommunikation, instrumentering, brand- og gasbeskyttelse samt sikkerhed og navigering. Samlet værdi af ordren er 26 mio. dollars.

- Det her projekt viser vores fortsatte partnerskab med ledende olie- og gasoperatører. Vores kunder stoler på, at ABB hjælper med at forbedre platformenes effektivitet, mens energiforbruget og miljøpåvirkningen formindskes, siger Veli-Matti Reinikkala, global chef for Process Automation i ABB til Evertiq.se.

Leverancerne, der skal udføres i samarbejde mellem ABB Danmark og ABB Norge, påbegyndes i første kvartal 2008 og ventes afsluttet senere samme år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web03