Ingeniørvirksomheden ønsker at styrke den del af forretningen, der beskæftiger sig med kundetilpassede automationsløsninger og specialmaskiner og forudser en øget efterspørgsel inden for dette område:
- Vi forventer en positiv udvikling inden for rådgivning, udvikling og levering af specialmaskiner og produktionsudstyr og ønsker med ansættelsen af Peter Kleis at imødekomme den interesse, vi oplever fra vores kunder og fra industrien generelt, fortæller direktør Michael Gadeberg.
Peter Kleis kommer fra en lignende stilling hos Varo Specialmaskiner. Han har mere end 20 års erfaring med B2B-salg af kundetilpassede løsninger, der spænder fra idé til leveret maskine og differentierer sig på design, funktionalitet og brugervenlighed.