Stålkommentar: En mat afslutning på 2014
I år byder efterspørgslen efter rustfri stål frem mod nytår ikke blot på afdæmpning, men mærkbar opbremsning.
Værker: De europæiske værker forbedrede deres resultater i tredje kvartal 2014, takket være omfattende spareprogrammer og højere legeringstillæg. I 2015 vil de europæiske værker endda intensivere deres bestræbelser på at reducere omkostningerne for yderligere at bedre deres bundlinje og styrke konkurrenceevnen overfor asiatiske værker.
Priser: Basispriserne for rustfri stål er ikke steget siden tredje kvartal 2014, og produktionsmængden er faldet i forhold til andet kvartal 2014. Lige nu er basispriserne igen under pres og viser en nedadgående tendens. Kinesiske værker sælger stadig betydelige mængder 304 koldtvalsede coils til en pris, som er næsten 300 euro under priserne fra de europæiske værker.
Lagrene er på et højt niveau i Europa. Efter fasen med genopbygning af lagre i første halvår 2014 var lagerrækkevidden i Tyskland 65-70 dage i tredje kvartal 2014 (for plader). Grossisterne prøver nu at reducere lagerbeholdningen af rustfri stålplader frem til slutningen af året for at undgå lagernedskrivning på tidligere indkøbte materialer til højere priser.
Slutbrugersegmenter: Byggeri og anlæg: Produktionen i anlægssektoren faldt i september 2014 med 1,8 procent i euro-zonen og 0,9 procent i EU 28 (måned-til-måned). I oktober lød prognosen fra Eurofer, the European Steel Association, på en vækst i anlægsindustrien i 2015 på 2 procent.
Forbrugsgoder: ZVEI (Zentralverband Elektrotechnik und Elektronikindustrie) melder om en gunstig markedssituation i den tyske industri for husholdningsudstyr med en øget omsætning på 3,6 procent i de første ni måneder af 2014 (år-til-år). Forbrugertilliden i Tyskland steg en smule i november 2014 til 8,50 point (fra 8,40 point i oktober 2014).
Bilindustrien: Antallet af nyindregistrerede personbiler i EU steg i oktober med 6,5 (år-til-år) til 1,07 mio. enheder, hvilket dermed var den 14. måned i træk med vækst. Der har været fremgang i de fleste større markeder som Spanien (+26,1 procent), Storbritannien (+14,2 procent), Italien (+9,2 procent) og Tyskland (+3,7 procent). Kun Frankrig måtte notere et fald (-3,8 procent). De første ti måneder af 2014 nåede det samlede antal nyindregistrerede personbiler i EU op på 10,65 mio. enheder (+6,1 procent år-til-år).
Procesindustrien: Efter to måneder uden vækst vendte den tyske maskinindustri indtjeningen til det bedre hen mod slutningen af tredje kvartal 2014. September (+13 procent år-til-år) var et vendepunkt fra den matte ordreindgang i juli og august. I kontrast til sommermånederne oplevede branchen her et skub i form af eksportordrer, særligt fra lande uden for euro-zonen. Baseret på en sammenligning over tre måneder steg ordreindgangen fra juli til september 2014 med 5 procent (år-til-år) (eksportordrer steg med 6 procent, ordrer til hjemmemarkedet kun 1 procent).
Kilde: Damstahl - http://www.damstahl.dk