23948sdkhjf

Lemvigh-Müller investerer i kabelmålemaskine

Stål- og teknikgrossisten har fornyet maskinparken med en ny kabelafmålingsmaskine, der kan klippe afmålte længder af de største og tungeste kabler på markedet.
- Den nye kabelafmålingsmaskine er udviklet særligt til Lemvigh-Müller og giver os mulighed for at levere til forsyningsmarkedet, siger kategorichef i Lemvigh-Müller, Claus Lund, og fortæller, at maskinen kan håndtere kabeltromler, der er op til 2,60 meter i diameter, og som vejer op til seks ton.

Med maskinen, der ifølge Lemvigh-Müller er den eneste af sin slags i Danmark, kan stål- og teknikgrossisten levere afmålte kabler der er op til 4X240 mm2 med kobber- eller aluminiumsleder.

Hidtil har forsyningsselskaberne købt kabeltromlerne hos leverandørerne og fået dem bugseret ud til byggepladsen, hvor kablerne så er blevet målt manuelt af.

Claus Lund fortæller, at der lige nu er forhandlinger i gang med flere forsyningsselskaber. Han forventer, at der for alvor kommer gang i den nye maskine i første kvartal 2015.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.109