23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Lindø-direktør går af

Den 55-årige finansdirektør på Lindø-værftet Henning Balle Kristensen har sagt sin stilling op. Fratrædelsen sker antageligt først i løbet af 2005.
Annonce

Hvorvidt der ligger interne uenigheder til grund for finansdirektørens fratrædelse fra sin stilling på Lindø-værftet er ikke bekræftet, men det kan være årsagen, fremgår det af Fyens Stiftstidende.

- Jeg har faktisk ingen kommentarer til min fratrædelse. Der er tale om en privat beslutning, siger Henning Balle Kristensen, til Fyens Stiftstidende.

Annonce

Den nye finansdirektør, i stedet for Henning Balle Kristensen, bliver Peter Jann Nielsen fra Maersk Sealand.

Annonce

Henning Balle Kristensen fortsætter sit bestyrelsesarbejde, hvor har fortsat sidder i bestyrelsen for flere A.P. Møller-Mærsk-relaterede selskaber.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.046|instance-web04