23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

De bedste lærlinge blev hyldet

Se billedserie: Fredag blev 25 af Danmarks allerbedste og mest talentfulde lærlinge hyldet i Den Sorte Diamant i København. Det skete ved uddelingen af Metalindustriens Lærlingepris, ML-Prisen.

Undervisningsminister Christine Antorini deltog sammen med familier, lærere og mestre i hyldesten af metalindustriens mest talentfulde lærlinge. Med flere end 200 indstillede var der hård konkurrence om de eftertragtede ML-Priser.

De 25 lærlinge har alle afsluttet svendeprøven med et 12-tal, men det er ikke kun de faglige evner, der har spillet ind. Også menneskelige kvaliteter blev vægtet højt i udvælgelsen, og fælles for alle vinderne er, at de også er gode kammerater og kolleger. Det er skoler og virksomheder, som i fællesskab indstiller lærlingene til prisen.

Man må gerne være stolt

Blandt deltagerne i hyldesten af talenterne var undervisningsminister Christine Antorini, og hun havde rosende ord med til prismodtagerne.

- Man må gerne være så stolt, at man blærer sig lidt med sådan en pris. I har gjort et godt stykke arbejde. Og vi har brug for flere som jer, der er dygtige og arbejdsomme medmennesker og stærke ambassadører for jeres fag, sagde undervisningsministeren i sin tale til prismodtagerne.

ML-Prisen uddeles til 25 lærlinge, som har afsluttet svendeprøven med et 12-tal. Samtidig vægtes det højt, at de har gode sociale kompetencer. Med prisen følger en bronzestatuette.

Prisvinderne blev:

Anne Klit Thomsen, SAS Technical Operations DK

Christian Stautz Olsen, Emil Nielsens Smedeværksted A/S

Claus Hangaard Jensen, Global Castings Lem A/S

Emilie Kristine Rath, Bilia Personvogne A/S

Heino Dahl Laurberg Madsen, Sjørring Maskinfabrik A/S

Henrik German Lund Hansen, Havnens Maskinværksted

Jacob Jensen, N.H. Stål WaterCut

Jacob Olesen, Danfoss A/S

James Mark Lawther, Disa Industries A/S

Jeppe Thomsen, Grundfos A/S

Jonas Nielsen, Brüsch Precision A/S

Kasper Jørgensen, Benteler Aluminium Systems DK A/S

Kasper Sønder Christensen, Im. Stiholt A/S

Mads Egsgaard Nielsen, Lego System A/S

Mark Christian Larsen, Kjærsgaard Auto Aalborg A/S

Mark Christiansen, Danfoss A/S

Michael Johannsen, Danfoss Power Solutions ApS

Nick Wøbbe Jensen, Brdr. Hosbond A/S

Rasmus Fisker Sørensen, Grundfos A/S

Simon Frandsen, Hvide Sande Skibssmedie A/S

Simon Lykkeskov Jensen, Terminalen Aarhus A/S

Stine Wolder Steenberg, Mogens Elmer A/S

Thomas Eckholdt Smith, A/S Hydrema Danmark

Thomas Hedegaard Christensen, Motor-Depotet A/S

Younes Adel El-Zakka, Maskinfabrikken Fuglsangs Eftf. A/S

BREAKING
{{ article.headline }}
0.221