23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Welcon udvider produktionen

Welcon A/S har netop taget hul på byggeriet af en 5.880 m² stor produktionshal til overfladebehandling af vindmølletårne.
Annonce

Welcon har i dag produktionshaller på over 32.000 m² i drift. I forvejen råder man over store og moderne anlæg til overfladebehandling bl. a. to blæsekabiner på 7,5 x 37 meter samt to malerhaller på 15,8 x 37 meter. Nu tager man altså snart en hel ny produktionshal på 5.880 m² i brug.

Annonce

De indledende jordarbejder gik i gang lidt før sommerferien og byggeriet af Welcons nye produktionshal til overfladebehandling af vindmølletårne går snart endeligt i gang.

Annonce

Det er KT Erhvervsbyg, der står bag opførelsen af byggeriet, der køres under en stram deadline. Oprindeligt skulle byggeriet stå færdigt i marts 2015, men denne dag er rykket et par måneder. Dermed ventes byggeriet, der har været undervejs i to år at stå færdigt i januar 2015.

Annonce

Give Stålspær har fået til opgave at levere stålkonstruktionerne til Welcons byggeri.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|instance-web04