Allerede sidste år sikrede DanVals sig et syv hektar stort jordstykke, hvor der blandt andet ligger et tidligere militærdepot, som blev inddraget som lager. Ved samme lejlighed luftede direktør Hans Messer dog tanken om at bygge tre nye bygninger på i alt 3.800 kvadratmeter.
En sådan udvidelse krævede dog en ny lokalplan for området, og den er nu blevet vedtaget af byrådet i Haderslev Kommune efter at have været i høring i otte uger.
Ifølge JydskeVestkysten var der indsigelser fra flere naboer, der frygter et øget støjniveau og trafikgener. Begge dele er dog blevet afvist af DanVals. Dels skal udvidelsen ikke bruges til en egentlig udvidelse af produktionen, men til oplagring, og dels vil en udvidelse give de lastbiler, der betjener fabrikken, mulighed for at manøvrere på DanVals’ egen grund i stedet for som nu, hvor de blandt andet bruger Kabdrupvej.