23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Roblon udvider produktionen

Der er stadig godt gang i væksten hos den nordjyske virksomhed, der derfor har brug for yderligere produktionskapacitet.
Annonce

Torsdag fremlagde Roblon regnskab for tredje kvartal 2013/2014, og der kunne man melde om en fortsat positiv udvikling.

- I den forløbne periode er der fastholdt fokus på investeringer i forretningsmæssige udviklingsaktiviteter, som beskrevet i halvårsmeddelelsen. Dette har blandt andet resulteret i en fortsat positiv og tilfredsstillende udvikling for omsætning og indtjening i tredje kvartal, der blev som forventet, skriver Roblon i en periodemeddelelse.

Annonce

Den nordjyske virksomhed melder om en positiv udvikling i omsætningen for alle fire forretningsområder

Samtidig meddeler Roblon, at man vil investere i en udvidelse af koncernens fabrik i Gærum. Her har man brug for yderligere kapacitet til produktion til offshore- og fiberkabelmateriale-områderne, og derfor vil man nu føje ekstra 2.500 kvadratmeter til fabriksarealet.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.172|instance-web03