23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Udsigt til vækst på USAs vindmøllemarked

Det amerikanske vindmøllemarked forventes at boome i 2005. Dette stiller krav til Vestas og virksomhedens etablering på det amerikanske marked.

Den danske vindmøllegigant, Vestas, har etableringsplaner for det amerikanske marked, men disse bliver ikke klar før 2006.

- Vi forbereder os på 2006 og er klar med lokal produktion i begyndelsen eller midten af 2006, siger den afgående koncernchef Svend Sigaard, Vestas, til Dagbladet Børsen.

Med en forventning til en omsætning næste år i størrelsesordenen 2,6-2,9 mia. euro eller 19,3-21,5 mia. kr., åbner Vestas muligheden for en nulvækst i 2005, og forventningen til indtjening for renter og skat (EBIT) sættes ned til skuffende 4 procent, skriver Dagbladet Børsen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063