Brønderslev Industrilakering A/S har indtil videre beskæftiget sig med pulverlakering, men med den nye kompetence i huset, kommer virksomhedens arbejdsområde også til at omfatte elgalvanisering, fremgår det af Jern- og Maskinindustrien.
Galvaniseringslinien, der har 41 dryppekar, skal stå helt færdig til februar. Herefter tilbydes ni processer til belægning med krom, nikkel, zink og gul-kromatisering.
Flere af processerne forventes dog at stå klar til jubilæumsdagen i december, kan man læse i denne uges udgave af Jern- og Maskinindustrien.
Udvidelsen af de nuværende tre proceslinier til industriel pulverlakering forventes at kunne skabe yderligere vækst for Brønderslev Industrilakering.
- Større og større krav fra kunderne om at kunne kombinere pulverlakering med galvanisering har ført til, at der er blevet investeret i bygninger og teknologi til at lave et bredt spænd af galvaniske processer, siger direktør Launy Andersen, Brønderslev Industrilakering, til Jern- og Maskinindustrien.