23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Arbejdsmiljøaftale for maskinhandlerne

Maskinhandlerne får nu hjælp til at få styr på deres arbejdsmiljø, inden Arbejdstilsynet gennemfører en målrettet indsats i branchen i løbet af 2005. Det har Dansk Maskinhandlerforening, Dansk Metal og SiD netop slået fast i en fælles arbejdsmiljøaftale.

I aftalen forpligter organisationerne sig til i fællesskab at skabe et sikkert, sundt og udviklende arbejdsmiljø på de virksomheder, som er omfattet af overenskomsten. Organisationerne er enige om, at et godt arbejdsmiljø både gavner medarbejdernes helbred og virksomhedernes produktivitet og kvalitet.

Aftalen er kommet i stand, efter regeringens afskaffelse af BST-pligten, som efter parternes opfattelse betød et farvel til et godt og billigt redskab i forebyggelsen på arbejdsmiljøområdet. I stedet vil alle virksomhederne blive udsat for øget kontrol fra Arbejdstilsynet og bøder, hvis forholdene ikke er i orden.Organisationerne vil i første omgang gennemføre informationsmøder rundt om i landet, hvor mestre og medarbejdere får præsenteret en række simple værktøjer, som de kan bruge til at få styr på arbejdsmiljøet i en travl hverdag.

Derudover vil maskinhandlerne blive tilbudt særlige arbejdsmiljøkurser, og der vil blive gennemført en målrettet indsats for øge kendskabet til arbejdsmiljø blandt lærlingene, deres mestre og på skolerne.

Kilde: Jern- og Maskinindustrien.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079