23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Metal Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Små virksomheder kan få hurtige gevinster med AI

SMV’er behøver ikke vente på store systemer eller dyre specialløsninger for at komme i gang med kunstig intelligens. De første gevinster ligger ofte i hverdagen
Annonce

Det behøver hverken begynde med et millionprojekt, en ny it-afdeling eller en stor forkromet AI-strategi. For mange mindre virksomheder kan kunstig intelligens starte langt mere lavpraktisk.

Sådan lyder vurderingen fra Troels Blicher Danielsen, administrerende direktør hos brancheorganisationen erhvervsorganisationen Tekniq, der organiserer virksomheder i det tekniske erhvervsliv. Han har netop udgivet bogen ”Foreningsdanmark 2.0: En guide til digitalisering ved hjælp af data i AI” og oplever, at AI allerede er rykket ind i mange danske SMV’er - men i meget forskelligt tempo.

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|